Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru un dialog politic
Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu președintele AUR, George Simion, subliniind importanța unui dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. „Îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, a declarat Veștea pe Facebook, după ce Simion a solicitat o discuție urgentă pentru a negocia voturile necesare învestirii guvernului.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Este obligatoriu, dacă vrem să avem un Guvern al României în adevăratul sens al cuvântului”, a mai adăugat acesta.
George Simion a anunțat că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul AUR, până la ora 20:00, pentru a discuta planurile pentru țară. „Îl aştept pe domnul Veștea până diseară, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară”, a declarat președintele AUR.
Conform informațiilor actuale, guvernul Veștea ar putea avea dificultăți în a trece de Parlament fără voturile parlamentarilor AUR. De asemenea, surse din PSD indică posibilitatea amânării votului de învestire, care era programat pentru această seară.