Mesajul liderilor PNL din tabăra Bolojan după negocierile lui Veștea cu AUR
Mai mulți lideri liberali, din tabăra Bolojan, au reacționat cu fermitate după ce Veștea a anunțat că va negocia cu AUR pentru a obține voturile necesare învestirii. Raluca Turcan a subliniat că Guvernul Veștea „vrea să amaneteze țara”, în timp ce vicepreședintele Siegfried Mureșan a declarat că „România nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”.
Raluca Turcan a afirmat pe rețelele sociale că premierul desemnat este dispus să oficializeze prezența AUR la guvernare, contrar declarațiilor făcute de președintele Nicușor Dan. „Mai sunt doar câteva ore până la votul de învestire al acestui cabinet rușinos”, a adăugat Turcan, insistând că realitatea parlamentară arată clar că nu există voturile necesare pentru învestire.
Turcan a propus soluții democratice și constituționale pentru a depăși această situație, inclusiv depunerea mandatului de către premierul desemnat sau desemnarea unui premier din partea PSD, care să formeze un cabinet transparent. „Ceasul ticăie, iar cei cărora președintele le-a acordat încrederea demonstrează că știu să-și amaneteze țara”, a concluzionat ea.
Vicepreședintele Siegfried Mureșan a reiterat pe rețelele sociale că „responsabilitatea înseamnă să construiești majorități proeuropene”, subliniind că Guvernul nu ar trebui să caute sprijin de la cei care contestă direcția europeană a României.