AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară că formațiunea sa nu va susține Guvernul propus de Adrian Veștea, cu condiția ca președintele Nicușor Dan să ofere „clarificări” până la ora 21:30. Această afirmație a fost făcută după întâlnirea dintre Simion și premierul desemnat, care a avut loc la sediul AUR, în cadrul negocierilor pentru susținerea guvernului în Parlament.
Simion a subliniat că, deși întâlnirea cu Veștea reprezintă „un pas spre normalitate”, AUR nu poate susține actualul Cabinet. „Avem restricții din partea Președintelui Republicii, care ne fac să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veștea”, a precizat liderul AUR. El a adăugat că așteaptă clarificări din partea lui Nicușor Dan înainte de votul programat.
De asemenea, Simion a lăsat deschisă posibilitatea unei alte formule de guvernare, dacă nominalizarea actuală va fi retrasă. „Dacă se va porni la o altă nominalizare, România trebuie să fie condusă. Nu se poate așa ceva. Avem un guvern demis”, a afirmat el.
În cadrul discuțiilor, George Simion a abordat problemele economice și dificultățile mediului de afaceri, accentuând că AUR dorește să participe la guvernare pentru a contribui la soluționarea crizei actuale. „AUR nu e parte a problemei, e parte a soluției. Vrem să facem parte din guvernare și să implementăm soluțiile de care am vorbit de mult timp”, a concluzionat liderul AUR.