Negocieri între Adrian Veștea și AUR
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, că a avut discuții cu George Simion, liderul AUR, despre „măsuri economice” în cadrul negocierilor pentru obținerea sprijinului necesar guvernului propus. Veștea a afirmat: „Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic, astfel încât să le pot include.”
De asemenea, el a subliniat deschiderea sa pentru orice solicitare care ar putea contribui la o mai bună guvernare și la implementarea reformelor. „În această seară, vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii care au fost informați despre programul de guvernare să-și exprime votul,” a adăugat Adrian Veștea.
La negocieri, acesta a fost însoțit de miniștrii propuși Sorin Cîmpeanu (Apărare) și Bogdan Ivan (Energie).