Simion solicită suspendarea lui Nicușor Dan
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea, că susține ideea lui Călin Georgescu privind blocarea susținerii noului Guvern și a cerut suspendarea președintelui Nicușor Dan. Simion consideră că șeful statului „trebuie suspendat” din cauza gestionării relației cu opoziția și formațiunile parlamentare.
„Călin Georgescu are dreptate: la cum s-a comportat până acum, Nicușor Dan trebuie suspendat. Noi avem 90 de voturi, nu sunt suficiente. Vom merge mai departe cu procesul suspendării, dacă nu revenim la democraţie, la votul poporului, la respect pentru toate formaţiunile politice, pentru tot electoratul”, a afirmat George Simion. El a subliniat importanța echilibrului în societatea românească, accentuând că țara are nevoie de soluții în actuala criză.
„Noi am prezentat soluțiile și vom vorbi în continuare despre soluții”, a adăugat liderul AUR, reiterând că formațiunea sa își va susține pozițiile și în Parlament. Când a fost întrebat dacă Nicușor Dan știa despre întâlnirea sa cu Adrian Veștea, Simion a evitat să ofere un răspuns clar, menționând că nu știe ce informații avea președintele.