PSD își asumă guvernarea cu Sorin Grindeanu premier
Partidul Social Democrat (PSD) a decis în unanimitate să își asume guvernarea, nominalizându-l pe Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru. În cadrul unei declarații susținute după ședința Biroului Permanent Național al partidului, Grindeanu a subliniat necesitatea unui guvern funcțional în contextul actual complicat din România.
Grindeanu a declarat că este esențial ca PSD să aibă libertate totală în alegerea miniștrilor, o cerință acceptată de partid. De asemenea, el a afirmat că are mandat de la PSD să negocieze formarea unui guvern fără restricții, având în vedere că nu există limitări în ceea ce privește includerea de membri din alte formațiuni politice.
Liderul PSD a respins categoric ideea unui pact pentru funcții, insistând că prioritățile trebuie să rămână pe idei și soluții concrete. „Dacă vom avea un guvern, nu vom sta cu căciula în mână în fața nimănui”, a declarat Grindeanu, evidențiind autonomia PSD în ceea ce privește programul de guvernare și angajamentele față de proiectele naționale.
În plus, Grindeanu a menționat că va exista un guvern minoritar, subliniind dificultățile de a forma o majoritate în Parlament. El a respins, de asemenea, propunerile de rotație guvernamentală, considerându-le neproductive. Negocierile pentru formarea guvernului vor începe imediat, cu scopul de a asigura stabilitatea politică necesară pentru România.
PSD își asumă guvernarea cu Grindeanu premier
Partidul Social Democrat (PSD) a decis să își asume guvernarea, avându-l pe Sorin Grindeanu ca premier. Grindeanu a declarat clar că nu va avea niciun vicepremier în noul Cabinet, subliniind că, în cazul în care va primi mandatul de prim-ministru, nu va accepta niciun vicepremier, indicând că este deschis la un singur vicepremier, dacă va fi cazul.
El a anunțat că va prezenta pe scurt planurile sale, iar detaliile referitoare la companiile de stat și la administrația centrală și locală vor fi elaborate ulterior, odată cu intrarea în funcție.
Grindeanu a subliniat, de asemenea, importanța reducerii numărului de secretari de stat, menționând că, în calitate de fost ministru al Transporturilor, a observat că se poate lucra eficient cu un număr mai mic de secretari de stat. Astfel, el pregătește un Guvern mai suplu, dorind să reducă numărul ministerelor de la 16 la 14, prin comasarea unor ministere.
Liderul PSD a anunțat și formarea unei echipe de negociere cu alte partide pro-occidentale pentru a aborda problemele majore ale țării. Grindeanu a precizat că social-democrații desemnați pentru negocieri sunt Ovidiu Popa, liderul de grup al PSD la Camera Deputaților, Radu Oprea și Marian Neacșu.
El a concluzionat că, în termen de două luni, Guvernul trebuie să implementeze reformele necesare, subliniind urgența acțiunilor rapide pentru a depăși criza politică și economică cu care se confruntă România.