Prioritățile Guvernului Veștea în domeniul energiei
Viitorul Guvern condus de Adrian Veștea își propune să mențină schema de plafonare a prețurilor la gazele naturale pentru consumatorii casnici și în anul următor. Bogdan Ivan, ministrul desemnat al Energiei, a subliniat că menținerea unor prețuri suportabile la energie și gaze reprezintă o prioritate esențială pentru Ministerul Energiei și pentru noul Executiv.
„Ceea ce reprezintă o adevărată prioritate din punct de vedere al Ministerului Energiei şi al Guvernului României este menţinerea unui nivel suportabil al preţului energiei electrice şi a gazelor naturale. În acest context, continuarea schemei de plafonare a preţului gazelor naturale pentru consumatorii casnici, așa cum a fost inițiată și votată în luna aprilie a acestui an, este esențială”, a declarat Bogdan Ivan.
Aceste măsuri vin ca răspuns la provocările recente de pe piețele energetice și au ca scop protejarea consumatorilor în fața fluctuațiilor prețurilor. Guvernul se angajează să implementeze strategii care să asigure stabilitate și accesibilitate în domeniul energiei, în beneficiul tuturor românilor.