Captură record de cocaină în Australia
Poliția australiană a realizat o captură istorică, confiscând 2,7 tone de cocaină ascunse în buncăre subterane în vestul orașului Sydney, cea mai mare captură de acest fel din istoria Australiei. Autoritățile au anunțat că drogurile au fost descoperite în timpul unei percheziții efectuate vineri la o proprietate din Londonderry, situată la aproximativ 60 de kilometri nord-vest de centrul Sydney-ului.
Cocaina a fost găsită în recipiente de plastic îngropate în buncăre subterane, ascunse sub podele false în trei containere maritime. Valoarea estimată a drogurilor pe piața neagră este de aproximativ 816 milioane de dolari australieni (571 milioane de dolari americani).
În urma acestei operațiuni, doi bărbați, în vârstă de 21 și 25 de ani, au fost arestați, fiind acuzați de deținerea unei cantități comerciale de droguri importate ilegal, infracțiune ce poate fi pedepsită cu închisoarea pe viață. Poliția susține că drogurile confiscate au fost introduse în Australia prin localitatea Midge Point, în North Queensland, și transportate la Sydney la cererea unui grup de crimă organizată din oraș.
Această captură record survine în contextul unei anchete mai ample, care a dus anterior la confiscarea a 178 de kilograme de cocaină și a 142 de kilograme de metamfetamină, astfel că totalul drogurilor confiscate depășește trei tone. De asemenea, un raport recent a evidențiat că consumul de cocaină în Australia a atins un nivel record, estimat la 7,98 tone între august 2024 și august 2025, o creștere de 17% față de anul precedent.