Șofer beat și recidivist, reținut după un accident rutier
Un bărbat în vârstă de 26 de ani a fost reținut de polițiști după ce, aflat sub influența alcoolului, a provocat un accident rutier pe DN 22. În urma coliziunii dintre două autoturisme, o femeie de 67 de ani a fost rănită.
Testarea efectuată cu etilotestul a arătat o alcoolemie de 0,96 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar cercetările au confirmat că tânărul este recidivist. După administrarea probatoriului, acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
În cursul zilei de astăzi, bărbatul va fi prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propuneri legale corespunzătoare.