Grindeanu despre votul pentru Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a declarat, după votul pentru învestirea Guvernului Veștea, că PSD „a înțeles responsabilitatea” acestui moment, subliniind că toți colegii săi au fost prezenți. El a criticat absența unora, afirmând că „le va veni mintea din urmă” celor care au lipsit. De asemenea, a condamnat gestul lui George Simion de a părăsi plenul, catalogându-l drept „deplasat”.
Grindeanu a subliniat importanța stabilității guvernamentale pentru România, afirmând: „România are nevoie de un guvern stabil. Nu are nevoie PSD sau Nicușor Dan, ci România are nevoie de un guvern stabil.”
Referitor la o posibilă colaborare cu AUR, Grindeanu a răspuns clar: „Nu.” El a menționat că PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, subliniind că va aștepta rezultatele consultărilor de la Cotroceni pentru a decide cum va acționa în Parlament.
În concluzie, Grindeanu a reiterat că deciziile PSD sunt luate în echipă și că partidul nu se va sustrage de la responsabilitățile sale, adăugând: „În scurt timp, acest lucru ar trebui să se întâmple, într-o formulă care va fi discutată în zilele următoare.”