Guvernul Veștea a picat la vot
Guvernul condus de Adrian Veștea a eșuat în obținerea votului de învestitură. Luni, 22 iunie, au fost exprimate doar 207 voturi, dintre care doar 189 au fost „pentru”. Pentru ca Guvernul Veștea să fie aprobat, erau necesare 233 de voturi.
Surpriza a venit din partea AUR, care a decis să nu susțină acest guvern, deși social-democrații se bazau pe voturile parlamentarilor conduși de George Simion. De asemenea, Victor Ponta nu a fost prezent în sală, contrar așteptărilor, având în vedere că se zvonea că va susține noul guvern.