Adoptarea tacită a proiectului de unire cu Republica Moldova
Propunerea legislativă depusă de parlamentarii S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile. Proiectul va fi transmis acum Senatului, care este for decizional în acest caz.
Inițiativa a fost depusă pe 14 aprilie și, deși a primit un punct de vedere negativ din partea Guvernului, a fost considerată adoptată tacit conform articolului 75 alineatul (2) teza a III-a din Constituție. Proiectul prevede ca Parlamentul României să decidă unirea cu Republica Moldova și reafirmă atașamentul față de prevederile Actului final al Conferinței pentru Securitate și Cooperare în Europa (CSCE) de la Helsinki, care permite modificarea frontierelor prin metode pașnice și diplomatice.
De asemenea, documentul abilitează Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii” cu Republica Moldova. După adoptarea legii, autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, Statele Unite ale Americii, NATO, ONU și Uniunea Europeană vor fi notificate pentru punerea în aplicare a dispozițiilor legii.