PSD nu ia în calcul cooptarea „puciștilor” din PNL
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat că nu s-a discutat în partid despre o posibilă atragere a „puciștilor” din PNL, care au susținut și votat Guvernul Veștea. Vasilescu a menționat că liberalii care contestă deciziile conducerii PNL vor încerca să își apere calitatea de membri de partid în instanță.
„Nu s-a discutat aşa ceva. Din câte ştiu eu, ei vor să-şi apere în instanţă calitatea de membru de partid şi e normal să se întâmple acest lucru”, a afirmat Olguța Vasilescu. De asemenea, aceasta a criticat ideea excluderii membrilor pentru opinii diferite, subliniind că în PSD există și voci critice, precum primarul Constantin Toma din Buzău, care are o opinie diferită, dar nu a fost pusă problema excluderii sale.
Vasilescu s-a arătat convinsă că „puciștii” din PNL vor câștiga în instanță, adăugând: „Eu chiar cred că vor câştiga în instanţă, pentru că, până la urmă, nu ştiu ce li se reproşează acestor oameni ca să îşi piardă calitatea de membru de partid.”