Reacția lui Nicușor Dan la acuzațiile Iranului
Președintele Nicușor Dan a răspuns, joi, acuzațiilor formulate de Iran, subliniind că România a permis staționarea unor nave de reîncărcare pe teritoriul său ca urmare a unei hotărâri a Parlamentului. El a clarificat că aceste acțiuni nu fac din România o cobeligerantă în conflictul dintre Statele Unite și Iran.
În timpul unei conferințe de presă din Polonia, Nicușor Dan a comentat declarația secretarului general al NATO, Mark Rutte, care a evidențiat sprijinul României pentru SUA. Președintele a afirmat: „Cred că lucrurile sunt foarte clare, încă din momentul în care a fost totuși o hotărâre a Parlamentului, care a permis staționarea pe teritoriul României a unor nave de reîncărcare. Asta este tot și asta în niciun caz nu face România cobeligerantă.”
El a adăugat că un partener al României a solicitat instalarea unor avioane de realimentare, iar România a fost de acord, aceasta fiind parte din acordul de parteneriat existent.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat NATO de complicitate în „războiul de agresiune ilegal” împotriva Iranului, menționând România ca o țară implicată în acest context. Ministerul Afacerilor Externe al României a reafirmat că țara noastră nu este parte a conflictului dintre SUA și Iran, subliniind că deciziile legate de zborurile comerciale au fost luate în conformitate cu acordurile bilaterale existente cu SUA.