România semnează acordul pentru stocarea energiei
Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat, vineri, în Luxemburg, un acord tripartit privind stocarea energiei, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Acordul are ca scop consolidarea capacităților de stocare a energiei la nivel european, pentru a facilita integrarea surselor regenerabile și a reduce prețurile la energie.
„Am semnat astăzi, alături de miniștrii energiei din statele Uniunii Europene, acordul tripartit privind stocarea energiei. Acest acord, care va fi aplicat în perioada 2026-2028, vizează consolidarea capacității de stocare pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile de energie, reducerea limitării producției și asigurarea unor prețuri mai mici și mai stabile pentru consumatori”, a declarat Cristian Bușoi.
Nevoia de capacități de stocare până în 2030
Potrivit oficialului român, Uniunea Europeană va avea nevoie de aproximativ 200 GW de capacități de stocare până în anul 2030, comparativ cu circa 55 GW de capacitate instalată la începutul anului 2026. „Realizarea acestui obiectiv va necesita dezvoltarea unor tehnologii diverse de stocare, capabile să răspundă diferitelor intervale de timp, fie ca soluții independente, fie integrate cu sursele regenerabile de energie atunci când acestea sunt eficiente din punct de vedere economic”, a adăugat Cristian Bușoi.
Acordul privind stocarea energiei face parte din eforturile Uniunii Europene de a accelera tranziția energetică și de a crește ponderea energiei din surse regenerabile în mixul energetic european, având în vedere că capacitățile de stocare sunt esențiale pentru echilibrarea sistemului și reducerea volatilității prețurilor la energie.