Un român arestat în Spania cu 139 de telefoane furate
Poliția spaniolă a arestat un român acuzat că a furat 139 de telefoane mobile, în valoare totală de 150.000 de euro. Cele mai multe dintre acestea au fost furate în timpul festivalului Primavera Sound, desfășurat recent în Barcelona.
Arestarea a avut loc la autogara Barcelona Nord, unde bărbatul, în vârstă de 25 de ani, se pregătea să plece spre România. Acesta a fost observat de poliție având o comportare suspectă și, după ce a încercat să evite autoritățile, a fost oprit pentru control.
În urma percheziției bagajelor sale, au fost descoperite cele 139 de telefoane mobile, majoritatea de tip iPhone. Din cauza valorii ridicate a bunurilor, românul a fost acuzat de furt calificat și tăinuire. Anchetele ulterioare au confirmat că majoritatea telefoanelor au fost furate în timpul festivalului care a avut loc între 3 și 5 iunie.