Adrian Veștea pleacă din Parlament după votul eșuat al Guvernului
După ce Guvernul său a fost respins în Parlament, premierul desemnat Adrian Veștea a declarat că are conștiința împăcată. Acesta a plecat singur din sala de vot, exprimându-și regretul pentru eșecul proiectului său politic. „Consider că am conștiința împăcată. Am venit în acest proiect cu bune intenții și îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a afirmat Veștea.
Veștea a subliniat că a acceptat candidatura pentru funcția de prim-ministru cu scopul de a contribui la depășirea blocajului politic și a asigurat că intențiile sale erau orientate către stabilitatea României. El a avertizat că respingerea Guvernului ar putea duce la o prelungire a incertitudinii politice și economice într-o perioadă deja dificilă pentru țară. „Cred că în perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, de neliniște pentru români”, a concluzionat Veștea.
Votul pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea a avut loc luni, dar a obținut doar 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”, fiind necesare cel puțin 233 de voturi favorabile pentru a fi învestit.